Prof. Dr. İbrahim Uslu

Gazi Eğitim Fakültesi > Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi > Kimya Eğitimi

Bu yazımı

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153415465328871&set=a.10150485846018871.380035.687283870&type=3&theater

linkinden bulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ile CANLI ve PARLAK SAÇLAR
Kardeşlerim daha önceki yazımda da belirtmiştim, saçlarınızı çok zararlı kimyasallarla boyarken onlara çok zarar veriyorsunuz. Bir süre sonra saçlarınızda ciddi protein eksikliği baş gösteriyor ve dökülmeye başlıyor. Cansız ve güçsüz kalmış saçlarınız uzaktan bile farkediliyor. Ayrıca saçlarınızı özellikle aşırı sıcak suyla yıkadığınızda da yine kimyasallara maruz kalmış saçlarınızdaki gibi benzer etkiler gözleniyor. 
Kardeşlerim bilim adamlarının yaptığı araştırmalara http://(http://journal.scconline.org/pdf/cc1999/cc050n06/p00327-p00339.pdf) göre Hindistan cevizi yağı pek çok saç kreminde sadece kokusu için yer almaz. Saçlara derinlemesine nüfuz eder. Hindistan cevizi yağı saçlarınızı HİDROFOBİK (suyu sevmeyen) özelliği nedeniyle, saçlarınızın etrafını bir kılıf gibi kaplayarak saç boyası gibi kimyasallardan ve yüksek su sıcaklığının etkilerinden korumakta ve ayrıca saçlarınızın tellerine istenmeyen kimyasal ve klorlu şehir suyunun nufüz etmesini de engelleyerek saçlarınızdaki protein kaybını önemli şekilde azaltmaktadır. 
Unutmayın, hindistan cevizi yağında bulunan LAURİK asit, saç köklerini koruyarak saçın güçlenmesini sağlar. Yüksek oranda nem sağladığı için saç uçlarındaki  kırıklara karşı koruyucu bir tabaka görevi görür. Saç diplerine masaj yaparak uygulandığında, saç derisini nemlendirir, kan dolaşımını da arttırır, böylece saçlarınızın dökülmesi durur ve saçlarınız güçlenir. Hintli kadınların simsiyah gür kalın telli ve parlak saçlarının sırrı Hindistan cevizi yağıdır.
Saçınızı yıkamadan önce saçı Hindistan cevizi yağı ile tarayın. Bol bir atkuyruğu yapıp başınızı havluya veya duş bonesine sarın. Dilerseniz bu şekilde yatabilirsiniz, kolay emilen bir yağ olduğu için gece boyu saçınızda kalmasında sakınca yoktur. 
Saçınıza parlaklık katmak için AZ MİKTARDA Hindistan cevizini saç uçlarına veya zapt etmekte zorlandığınız saç tellerine sürebilirsiniz. Ancak parlaklık amaçlı yağı sürerken dikkatli olmalısınız fazlası saçlarınızı yağlı gösterebilir.
Sadece saçlarınıza değil, Cildinize, ellerinize, tırnaklarınıza da hindistan cevizi yağı sürerek onların nemli ve bakımlı kalmalarını sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınız zayıfsa ve hemen kırılıyorsa,her gece yatmadan önce hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.Hem tırnaklarınızın hem de tırnak çevresindeki derinin güçlendiğini fark edeceksiniz. Dilerseniz masaj yağı olarak bile kullanabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi yağı antivirütik, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını bir bardak su ile seyreltin ve gargara yapın. Ağzınızın çok ferah koktuğunu hissedeceksiniz. Aynı zamanda ağızdaki zararlı bakteriler yok etmeye yardımcı da olacaktır.

Kardeşlerim, http://www.fitoderman.com sitesinde satılmakta olan BALEN marka Hindistan cevizi yağını özellikle tavsiye etmekteyim. 
http://www.fitoderman.com/1881-hindistan-cevizi-yagi-250-gr-satinal.html linkinden temin edeceğiniz hindistan cevizi yağı, Fitoderman sitesinin kampanyaları da düşünüldüğünde ülkemizde hem en kaliteli hem de en ucuz üründür.

Önemli: Hindistan cevizi yağı bazı ciltlerde, örneğin akne problemi olan bayanlarda kullanılırken önce küçük bir alanda denenmeli, yan etkisi yoksa kullanıma devam edilmelidir.
Not: Bu sitede belirtilen ürünlerin hepsi bitkisel gıda takviyesidir. İlaç yerine asla kullanılamaz. Site içerisinde yer alan yazılar sadece tavsiye ve bilgi amaçlıdır. Sitemiz sorumlu değildir. Sağlık sorunlarınız ve tedavisi için mutlaka ilgili doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
KAYNAK: http://journal.scconline.org/pdf/cc1999/cc050n06/p00327-p00339.pdf
http://iyigelenbitkiler.com/hindistan-cevizi-yagi-nasil-kullanilir/